Sportivele de la CSS Tecuci din nou pe podiumurile competitiilor nationale

0
413

Sportivele de la Clubul Sportiv Scolar Tecuci au reusit in luna februarie sa se impuna la comnpetitiile nationale. La Concursul național de atletism „Memorialul Dorin Melinte”, care s-a desfășurat la Bacău in perioada 12-13 februarie, Daria Șărban a reușit Locul I la săritura în înălțime, iar Bianca Pricope Locul II la aruncarea greutății. Duminică, 20 februarie 2022, cele doua sportive din Tecuci au reusit sa urce pe podium si la Cupa Municipiului Bucuresti de Aruncari Lungi. Competitia s-a desfasurat pe stadionul „Iolanda Balas Soter” si a fost destinata tinerilor cu varste cuprinse intre 16 si 23 de ani. Probele de concurs au fost cele de disc, ciocan și suliţă, atât la feminin cât și la masculin. Daria Șărban a ocupat Locul I la aruncarea discului de 1 kg, cu o performanță de 32,97 m, la categoria U16, iar Bianca Pricope a obținut Locul III la aruncarea greutății de 3 kg, cu performanța de 12,48 m, la categoria U 18. Cele doua sportive sunt antrenate de prof. Titu Irinel Coman.