Daria Șărban și Alexandra Druță, în topul național și internațional al juniorilor la atletism

0
238

Sportiva Daria Șărban de la CSȘ Tecuci s-a clasat pe locul I la Concursul Internațional de Atletism ”Meeting Mladost”, desfășurat în Bulgaria la jumătatea acestei luni. Ea a reușit să câștige proba de aruncare a greutății de 3 kg la categoria juniori sub 16 ani. Daria s-a clasat însă a cincea în aceeași probă, dar la categoria juniori sub 18 ani, cu o aruncare de 11,29 m. Alexandra Druță a devenit vicecampioană națională la Etapa finală a Campionatului Național de Atletism care s-a desfășurat la București, ea reușind să proiecteze ciocanul de 3 kg la o distanță de 41,20 m. Alexandra a obținut și medalia de bronz la aruncarea greutății de 3 kg, cu performanța de 10,68 m. Ambele sportive sunt antrenate de prof. Titu Irinel Coman.